• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Modüler UPS ler Güvenilirmi ?
Modüler UPS ler Güvenilirmi ?

Önce mosfetli, tristörlü kesintisiz güç kaynakları girdi hayatımıza ...
Zaman ,tüm sistemlerin kesintisiz çalışma zamanı idi. Elektrik kesintilerine tahamül edilmez  olunmuştu. Elektrik hayat demekti. Ne kadar gelişmiş olduğumuz, nekadar çok elektrik tükettiğimiz ile ölçülüyordu.
Sonra IGBT li UPS ler çıktı. Verim önemli idi,  enerji önemli idi tasarruf edilmeliydi. Hatta pek çoğumuzun o güne kadar hiç duymadığı harmonik terimi hayatımıza girdi. IGBT li UPS ler bunların hepsine bir cevap, bir çözüm niteliğinde sunuldu.

Aslında teknoloji gelişti,geliştikçe yeni problemler ortaya çıkardı , problemler ortaya çıktıkça daha da gelişti ve daha çok problem ortaya çıktı ve çıkacak, gelişti ve gelişecek...


Peki ama modüler UPS  hangi problemin çözümü ?Statik UPS ler 3 parçadan oluşmaktadır. Doğrultucu, evirici ve akü. Mono blok bir ve 10 KVA dan büyük olan upslerde bu parçalar da büyükmektedir.
Bu üç parçanın herhangi birinde bir arıza olması durumunda UPS iniz çalışmayacaktır. Buna bağlı olarakta yükünüz enerjisiz kalacaktır. 
Ayrıca söz konusu olan büyük bir ups in doğrultucusu eviricisi ve aküsü ise onarım maliyetleri yüksek olacaktır.
Almış olduğunuz UPS cihazının genellikle  akü maliyeti yüksektir. Akü maliyetini düştükten sonra doğrultucu  % 30,  evirici %30 diğer parçalar ise %10 maliyete tekabül eder.  
Tabi bu bahsi geçen rakamlar örnek teşkil etmesi açısından.  Doğrultucu yada inverterda  küçük maliyetli arızalarda meydana gelebilir  ancak bu UPS in çıkışını kesmesine engel olamayabilir.

Diyelim ki 300 KVA monoblok ups aldık. 300 KVA ups in  300 KVA gücünde pahalı bir doğrultucusu, 300 KVA gücünde pahalı bir eviricisi var.
Arıza yapması durumunda yükünüzün enerjisiz kaldığına mı yanarsınız  , yada onarım maliyetine  mi.

Ayrıca teknik servis gelmesi, arıza tespit etmesi , arızalı parçaları değiştirmesi de zaman gerektiren işlemlerdir.
İşte modüler ups ler bu sorunların cevabıdır. Maliyet , arıza anında enerji kesilmemesi  ve servis süresi.


Şimdi 300 KVA modüler ups alalım. Bu modüler ups 20 KVA lık modüllerden oluşsun. Yani 15 adet 20 KVA lık modülün bir arada kullanılması gerekiyor.

15 x20 KVA = 300 KVA

Bu 15 modülün her birinin kendi doğrultucusu ve eviricisi olacaktır. Dolayısı ile bir yada bir kaç modüldeki  doğrultucu yada evirici arızaları UPS in çıkışını kesmesine sebep olmaz.  
Yükünüz enerjisiz kalmaz.  
Bir arıza olması durumunda maliyetiniz 300 KVA gücünde ki elektronik komponentlerle değil 20 KVA gücündeki komponentlerle kalır ki buda onarım maliyetinin düşük olması demektir

Ayrıca  kullanma klavuzunu okuduysanız ve elinizde yedek modül varsa teknik servisi aramanıza bile gerek kalmadan arızalı modülü çıkartıp yeni modülü enerji kesintisi yapmadan kendiniz bile takabilirsiniz.  Servis bile gelse arıza tespiti ile uğraşmadan direk modül değişimi yaparak sorunu giderir. 


MODÜLER UPSLERİN AVANTAJLARI
 • Arıza durumunda kesinti yapma ihtimalleri düşüktür.
 • Onarım maliyetleri düşüktür.
 • Müdahalesi kolaydır, kullanıcı yapabilir.
 • Servis ve onarım süresi hızlıdır.
 • Verimleri ve çıkış güç faktörleri yüksektir.
 • Çıkışları ve girişler esnektir 3-1 / 3-3 ayarlanabilir. ( Her markada olmayabilir)
MODÜLER UPSLERİN DEZAVANTAJLARI
 • Modüler UPS ler Monoblok UPS lere göre ortalama  %20 oranında daha pahalıdır.
 • Bazı durumlarda onarım maliyetleri mono blok upslere göre yüksektir. Monoblok ups inizin küçük bir sigortası atmış olabilir . Servis ücreti ile birlikte sigorta ücreti 10€-300€ öder geçersiniz. Ancak modüler ups te her defasında 20 KVA lık modül ücretini gözden çıkarmanız gerekebilir.
 • Monoblok upslerde enerji bağlantıları elektrikçi tarafından yapılır ve gevşek bir bağlantı olmaması için kontrol edilir. Modüllerde vidalama klemens bağlantısı vs olmadığından  kilitleme mekanizmaları vardır ve üreticinin tasarımına ve kalitesine bağlıdır. Bu mekanizmanın bozulması gibi durumlarda ciddi hasarlar oluşabilir.
 • Elektronik komponentleri hassastır. Sanayi tipi yüklerde kullanımı uygun değildir.
 • Almış olduğunuz modüleri 5 yıl sonra piyasada bulamayabilirsiniz. Veya 5 yıl sonra sizden astronomik rakamlar isteyebilirler. Aynı tip modül tedarik edilmesi gerekir.
Son olarak modüler upslerde arıza oranı monoblok upslere göre daha fazla olmasına rağmen çıkışında enerji kesintisi olma ihtimali azdır.
Monoblok ups lerde kullanılan büyük komponentler ve trafolar onu tam bir kamyon sağlamlığında yapsada arada birde olsa single yapısından dolayı yolda bırakabilir ve onarım maliyetleriniz yüksek olabilir.

Cihaz Alırken İhtiyacınız Olan Cihazı Tercih Edin !
      
   Pek çok kullanıcı  ihtiyacı olan cihaz tipini tercih edemiyor maalesef . Ya bütçede sıkışıp kalıyor yada satıcının ürün hedefleri kurbanı oluyor. Satıcalara her zaman ki tavsiyem "müşterinize ihtiyacı olan cihazı satın, satmak istediğiniz cihazı değil." Tabiki uygun tipte cihazı almamak  arıza oranının artmasına , kesintilere  istenilmeyen durumlara yol açıyor. Kullanıcı; ihtiyacı kamyonken param yok diye otomobil almamalı, ihtiyacı otomobilken kamyon satılmamalıdır.

Örneğin; 
 
Yeriniz var ise  paralel çalışan 2 adet monoblok ups ,modüler upsten daha güvenilirdir. 
Cihazın servisine uzak bir noktada iseniz modüler ups daha avantajlıdır.
TERCİH SİZİN 

Serhan ASLAN
Saygılarımla
  
1748 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
DATASHEET ARA !
DATASHEET :
IP ADRESI

ip adresi